Jak radzić sobie z bólem i obrzękiem

Wszelkiego rodzaju ból najczęściej związany jest z urazami fizycznymi, jak też nadmiernym wysiłkiem. Można tutaj mówić o bólu mięśni – w szczególności po wyczerpującym treningu fizycznym – czy jego naderwaniu. Także stawy mogą dawać się we znaki. Dolegliwości tego typu najczęściej odzywają się wraz z wiekiem. Dlatego wiele osób poszukuje skutecznego sposobu na walkę z bólem, jak również redukcję obrzęków.

Warto zadbać o swoje zdrowie

Zdecydowanie aktywność fizyczna jest tym, co pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Wpływa na krążenie, metabolizm, pracę mózgu i innych narządów. Z drugiej strony siedzący tryb życia, czy wykonywanie pracy w jednej pozycji, na przykład na stojąco, może prowadzić do wystąpienia obrzęku. W jaki sposób można go zredukować? Bardzo popularne są okłady żelowe. Jakie są zalety tego rozwiązania?

W aptekach często można znaleźć kompresy jednokrotnego użytku o konkretnym działaniu – rozgrzewającym lub chłodzącym. Jednak okłady żelowe można wykorzystać w obu przypadkach. To produkt wielokrotnego użytku, który został opracowany w taki sposób, by jak najdłużej uwalniać zgromadzone ciepło lub zimno, a tym samym przez dłuższy czas przynosić ulgę.

Na które partie ciała można wykorzystać okłady żelowe?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń. Jedyną kwestią jest to, gdzie występuje ból lub obrzęk. Kompres żelowy może być pomocny w łagodzeniu bólu mięśni, chociażby barków, łydek, czy ramion, jak również poszczególnych stawów. Najczęściej dotyczy to stawu skokowego lub kolanowego, które poddawane są sporej eksploatacji.

Osoby, które wykonują prace fizyczne lub ćwiczą z obciążeniem, mogą stosować kompresy także na nadgarstki lub łokcie.

Przyjazne kompresy dla dzieci

Wiek dziecięcy to przede wszystkim ogromna ciekawość światem, a zatem energia do jego aktywnego poznawania. Niejednokrotnie kończy się to bólem, czy przysłowiowym zbiciem kolana. W takie sytuacji warto mieć dziecięcy kompres żelowy. To skuteczna pomoc w łagodzeniu bólu. Również sam design okładu powstał z myślą o dzieciach. Ciekawe, kolorowe wzory to dodatkowy element, który pozwala na sobie skupić uwagę dziecka, a przez to przywiązuje ono mniejszą uwagę do bólu.

Kompresy do walki z migrenami

Osoby, które doświadczają migren przyznają, iż jest to bardzo nieprzyjemne przeżyciem. Ból potrafi być na tyle silny, iż niemal całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co zrobić w sytuacji, gdy się pojawi? Z pomocą przyjdzie kompres żelowy na migrenę. Kształt został dopasowany w ten sposób, by okład można było wykonać na czole.

W przypadku stosowania okładu na głowę w celu przeciwdziałania migrenie, warto wykonać zimny okład, który pozostawia się właśnie na czole. Ciepła wersja okładu lepiej sprawdza się w momencie, czy kompres układa się na oczy. W krótkim czasie pozwoli zmniejszyć to dyskomfort związany z bólem migrenowym.