OPATRUNKI ALGINIANOWE

Opatrunki alginianowe to specjalistyczne opatrunki alginianu wapnia. Substancja ta ma bardzo dobre własności chłonne – potrafi zaabsorbować nawet do trzech razy więcej wody w stosunku do swojej masy. Jednocześnie ma właściwości żelujące „zatrzymując” pochłaniane płyny.

Dzięki tym właściwościom tego typu opatrunki znalazły zastosowanie w leczeniu ran ostrych i przewlekłych, z umiarkowanym lub obfitym wysiękiem lub krwawieniem. Chłonąc płyny opatrunki „zatrzymują” w sobie również drobnoustroje występujące w ranie.

Opatrunki te chłonąc płyny zwiększają swoją objętość przez co szczelnie wypełniają ranę, stwarzając wilgotne środowisko, które korzystnie wpływa na naturalny proces gojenia.

Opatrunki alginianowe można ciąć – należy dostosować wielkość opatrunku do wielkości rany. Przed nałożeniem opatrunku należy oczyścić ranę – najlepiej do tego celu nadaje się  preparat Prontosan (kombinacja poliheksanidu 0,1% oraz betainy 0,1%) – nadaje się on do wszystkich rodzajów ran oraz jest zgodny ze wszystkimi opatrunkami ( w tym srebrowymi). Dodatkowo wspomaga gojenie i minimalizuje powstawanie blizn.

Do ran głębokich przeznaczone są opatrunki alginianowe w postaci tamponady, którą umieszcza się w ranie.

Są to opatrunki, które wymagają zastosowania opatrunku wtórnego w celu odpowiedniego umocowania.

Opatrunek może pozostać na ranie do kilku dni. W związku z tym, iż na ranie tworzy się  trwały  żel (włóknisto-żelowa warstwa) łatwo usunąć taki opatrunek. Można do tego celu użyć roztworu soli fizjologicznej lub roztworu Ringera.

Opatrunki alginianowe mogą zawierać jony srebra – nadają się wtedy na rany zarażone lub zagrożone infekcją.

Na rynku dostępne są opatrunki alginianowe różnych producentów.
Najbardziej polularne to: Kaltostat, Sorbalgon, Sorbalgon T, Suprasorb A, Suprasorb A+Ag.