Fluoryzacja zębów – co warto wiedzieć na jej temat?

W wielu szkołach początek roku szkolnego to również moment, w którym zwraca się uwagę na higienę jamy ustnej. Najczęściej oznacza to zabieg fluoryzacji zębów. W jakim celu jest przeprowadzany?

Zalety fluoryzacji zębów

Według badań stomatologicznych do najbardziej popularnych chorób należą nadwrażliwość zębów oraz próchnica. W szczególności ten drugi przypadek może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Próchnica powstaje w wyniku działania kwasów, które zmiękczają szkliwo. Samo szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie. Wszystko dlatego, że pełni bardzo ważną funkcję: chroni głębsze tkanki zęba przed uszkodzeniem, jak też działaniem różnego rodzaju substancji. Oznacza to, że próchnica, która atakuje szkliwo, osłabia całą strukturę zęba. Może także prowadzić do zapalenia miazgi, czyli tkanki miękkiej. W takim przypadku najczęściej rozwiązaniem, które pozwala na pomyślne przeprowadzenie procesu leczenia, jest leczenie kanałowe. Polega na spiłowaniu starego, zniszczonego zęba, oczyszczeniu kanałów, a następnie jego odbudowie przy pomocy specjalnych komponentów.

Natomiast sama nadwrażliwość wiąże się z odczuwaniem bólu zębów w zetknięciu z ciepłymi lub zimnymi substancjami. Dlatego higiena jamy ustnej jest tak ważna.

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja, jak sama nazwa na to wskazuje, związana jest z wykorzystaniem fluoru, który jest bardzo aktywny chemicznie. Wykazuje się, że brak, czy niedobór tego pierwiastka w ludzkim organizmie odpowiada właśnie za choroby zębów, jak też kości. Dlatego warto wprowadzić do diety produkty, które są bogate w ten składnik, jak orzechy, nabiał, czy owoce morze.

Natomiast sam proces fluoryzacji zębów ma kilka zadań:

  • przede wszystkim wzmocnienie szkliwa, czyli uodpornienie go na działanie kwasów, które mogą prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej struktury zęba
  • pozwala na stworzenie na zębach bariery, która przeciwdziała zbieraniu się osadu, a tym samym powstawania kamienia nazębnego
  • jest ważnym elementem, jeśli chodzi o remineralizację szkliwa, czyli proces jego odbudowy
  • utrudnia rozwój bakterii, które odpowiadają za wystąpienie próchnicy

Fluoryzację, którą przeprowadza się w szkołach, można przeprowadzać także samodzielnie, przy pomocy szczoteczek jednorazowych.

Jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji – co to takiego?

Jest to produkt stomatologiczny przeznaczony do pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Tego rodzaju szczoteczki nie posiadają pasty i stanowią produkt jednorazowego użytku. Ważne jest, iż posiadają wszelkie, niezbędne atesty, które dopuszczają ten produkt do użytku – zarówno przez dzieci, jak i również dorosłych. Dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane w szkołach, ale również w czasie podróży.

Zostały wykonane z miękkiego, specjalnego włosia, dzięki czemu nie podrażniają dziąseł, co zdarza się w przypadku nowych szczoteczek. Dzięki temu dzieci chętniej z nich korzystają.