Jak poradzić sobie z odleżynami?

Odleżyny to zjawisko o tyle groźne, iż może prowadzić do martwicy tkanek. Dlatego osoby, które nie mogą samodzielnie się poruszać i dużo czasu spędzają w pozycji leżącej, wymagają stałej opieki. Do podstawowych zadań opiekuna należy przede wszystkim regularne obracanie pacjenta. Dlaczego? Odleżyny, wedle definicji to miejsca zapalne, które z czasem jest objęte martwicą. Ta może rozprzestrzeniać się od wierzchniej warstwy skóry po tkanki w głąb skóry. Najczęściej powstają w miejscu, gdzie kości stykają się z tkanką miękką, czyli skórą. Miejscowa martwica powstaje poprzez niedokrwienie danego fragmentu ciała. Natomiast ograniczony przepływ krwi wynika natomiast z długotrwałego i nadmiernego nacisku na dany fragment. Dlatego ważne są działania profilaktyczne. W szczególności w momencie, gdy na ciele danej osoby pojawiają się pierwsze symptomy odleżyn.

Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu odleżyn

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć realny wpływ na szybsze powstawanie tego rodzaju zjawiska na skórze. Pierwszym z nich jest po prostu podeszły wiek. Związane z tym, gorsze ciśnienie przejawia się słabszym ukrwieniem poszczególnych tkanek, narządów, czy kończyn, a to sprzyja powstawaniu odleżyn.

Również w przypadku osób, które nie mają możliwości panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi, jak oddawanie moczu i kału, mogą również w krótkim czasie nabawić się odleżyn.  Wynika to z faktu, że brudna skóra jest bardziej podatna na powierzchowne uszkodzenie, a także infekcje, które również mogą doprowadzić do wystąpienia miejscowej martwicy tkanek.

Klasyfikacja odleżyn

Istnieje pięć stopni, a zatem również kryteriów, które w jasny sposób określają poziom odleżyn.

  • Odleżyny I stopnia – zaczerwieniona skóra blednie pod naciskiem, skóra jednak jest ciągła, a mikrokrążenie zachowane
  • Odleżyny II stopnia – na tym etapie mogą pojawić się nadżerka oraz pęcherze, widoczne stają się także przebarwienia o charakterze zapalnym
  • Odleżyny III stopnia – na tym etapie skóra jest już w widoczny sposób uszkodzona, dodatkowo, sama skóra może być pokryta suchymi strupami, jak też żółtymi masami rozpadającej się skóry
  • Odleżyny IV stopnia – na tym etapie dochodzi do uszkodzenia głębszych warstw tkanki skórnej
  • Odleżyny V stopnia – na tym etapie uszkodzenie przechodzi głębiej, do mięśni, aż po tkankę kostną, czy chrzęstną

Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry

Jak wiadomo, tkanka skórna wymaga odpowiedniej pielęgnacji nawet u osób zdrowych. Oznacza to, że istotne jest jej odpowiednie nawilżenie, które sprzyja także lepszemu krążeniu. Dlatego zastosowanie Olejku PROCARE może być jednym z istotnych czynników, które pozwolą zredukować ryzyko pojawienia się odleżyn. Ich bogaty skład wsiąka głęboko w skórę i odżywia ją. Oczywiście, obok stosowania samej linii produktów pielęgnujących należy pamiętać o regularnej zmianie pozycji osoby chorej.

Odleżyny – czy można coś z nimi zrobić?

Najważniejszy to czas działania. O ile odleżyny I i II stopnia można jeszcze wyleczyć, o tyle III stopień oraz wyższe związane są z uszkodzeniem ciała, a tym samym wymagają specjalistycznego leczenia. Już odleżyny II stopnia mogą wiązać się z potrzebą zastosowania specjalnych kremów, czy maści. Jednym z nich jest Maść Nagietkowa  PROCARE. Wszystko dlatego, że sam nagietek ma właściwości przeciwzapalne, a także gojące. Przez to pomoże w walce z odleżynami I i II stopnia. Dla uzyskania jak najlepszego efektu warto stosować się do instrukcji podanych przez producenta.