OPATRUNKI „PARAFINOWE”

Określeniem opatrunki parafinowe nazywa się wszelkiego rodzaju kompresy bawełniane  nasączone substancją oleistą. Tą substancją może być emulsja wodno-olejowa, maść, parafina  lub wazelina. Takie materiały opatrunkowe mają tą zaletę, iż nie przywierają do rany, zapobiegają wrastaniu tkanki ziarninującej w opatrunek – przez co w bardzo łatwy sposób można dokonywać zmiany opatrunków.

Niejednokrotnie  takie „plastry” stosuje się wraz innymi opatrunkami chłonnymi. Duży splot tiulu (bawełny o dużych oczkach) pozwala na łatwy odpływ wydzieliny z rany, zapewniając dobrą wentylację i natlenienie rany. Dzięki temu zapewniają odpowiednią wilgotność , zapobiegają maceracji skóry  i wysuszeniu naskórka na brzegach rany.

Dzięki swoim właściwością znalazły zastosowanie do opatrywania ran – od suchych do tych o dużym wysięku, takich jak: oparzenia, odleżyny, stopa cukrzycowa, rany szarpane, tłuczone, przeszczepy, a także w chirurgii plastycznej i kosmetycznej.

Opatrunki te można przycinać do kształtu rany. Przez zastosowanie obojętnych substancji oleistych można stasować je wraz z innymi preparatami z substancją leczniczą.

Opatrunki te należy zmieniać wraz ze zmianą opatrunku wtórnego, jednak nie rzadziej niż co pięć dni.

Na rynku dostępne opatrunki z tej grupy to m.in.:
-Lomatuell H,
– Grassolind,
– Paraffinet,
– Jelonet,
– Atrauman,
– Adaptic,
–  Bactigras (dodatkowo z chlorheksydyną).